Okna jak się patrzy
SZYBKO, SPRAWNIE I NIEDROGO


Okna jak się patrzy - część 9.

W naszym cyklu publikacji staramy się doradzić jak sprawnie i możliwie tanio wybudować wymarzony dom. Poruszaliśmy już kwestie związane z dokumentacją, pozwoleniami, wyborem ekipy budowlanej, fundamentami domu, ścianami i stropami. W ostatnim odcinku poradnika skupiliśmy się na rodzajach pokrycia dachowego, które można zastosować oraz systemów rynnowych. W zasadzie do zamknięcia stanu surowego brakuje nam tylko okien i drzwi.

– Przy wyborze stolarki okiennej i drzwiowej, jak w każdym chyba przypadku musimy rozważyć jaki efekt chcemy osiągnąć i za jaką cenę – mówi Urszula Skudniewska, prezes spółki Amber – Stolarka drewniana, naturalna ma swoje plusy ale ma też pewne ułomności. Podobnie z tworzywami sztucznymi. Wybór oczywiście zależy od inwestora a najlepszy wybór to wybór świadomy, dlatego najpierw warto się dobrze rozeznać na rynku.  

Plastik  jako dominator

Cztery na dziesięć okien sprzedawanych na rynku stolarki otworowej, to okna plastikowe - przede wszystkim ze względu na niską cenę. Okna wykonane z PVC  są odporne na odkształcenia wynikające z oddziaływania temperatury, ich stabilność zapewnia specjalna budowa profili, które dodatkowo są wzmacniane stalowymi kształtownikami. Okna plastikowe są odporne na wodę i substancje chemiczne stosowane w środkach czyszczących. Ramy okienne mogą być wykonane w dowolnym kolorze a dzięki drewnopodobnej okleinie mogą „udawać” okno drewniane. Dzięki komorowej budowie (komory są puste) okna są lekkie, ale  zimniejsze w dotyku. Pielęgnacja okien ogranicza się do ich umycia, nie ma potrzeby specjalnej dodatkowej konserwacji.

 

Okno plastikowe

 

– Z tą konserwacją to bywa różnie – mówi Grzegorz Szelewicki, prezes spółki Dekoplus, wykonującej prace budowlane. – Niby konserwować nie trzeba, ale producenci zastrzegają, że po dwóch, trzech czy czterech dekadach pewna konserwacja jest jednak wymagana aby okno zachowało swoją jakość i wszystkie funkcje. Przy wyborze rodzaju okien trzeba też pamiętać o tym, że w przypadku uszkodzenia ramy okienne z plastiku, możliwość jej naprawy w zasadzie nie istnieje i trzeba okno wymienić na nowe 

Drewniana klasyka

Drewniane okna są wytwarzane z klejonych ze sobą drewnianych profili co zapewnia im odporność na wypaczanie, przy właściwym obchodzeniu. Skomplikowany proces produkcyjny sprawia, że najczęściej są wykonane dokładnie. Zwolennicy okien drewnianych podkreślają, że okna te są szczelne, ciepłe i ciche i nadają wnętrzu przytulny charakter. Okna z drewna są postrzegane jako towar luksusowy, przede wszystkim ze względu na cenę. Są wyraźnie droższe od okien plastikowych, w efekcie na rynku stolarki okiennej zajmują około 15 proc.

 

Okna drewniane

 

– Okna drewniane są wdzięcznym materiałem do pracy – mówi Krzysztof Duszyński, wiceprezes spółki Dekoplus. - Charakteryzują się dużą sztywnością, przez co bardzo dobrze nadają się do przeszkleń o dużych powierzchniach. W przeciwieństwie do okien plastikowych zarysowania lub uszkodzenia, które mogą pojawić się w trakcie użytkowania, można naprawić, załatać lub zamaskować, Plastik nadaje się niestety głównie do wymiany.

Żeby jednak nie było tak idealnie, okna drewniane maja także pewne minusy. Poza znacznie wyższą ceną zakupu, posiadacz okien drewnianych musi brać pod uwagę konserwację specjalistycznymi środkami, co kilka lat, w zależności od zastosowanych powłok kryjących drewno. Szczególnej atencji będą wymagały okna drewniane zastosowane w pomieszczeniach wilgotnych. Zadbane i konserwowane okna z naturalnego surowca powinny nam się odwdzięczyć długowiecznością. Producenci określają możliwą trwałość na poziomie około  90 lat.

Nieszczelność planowa

Zamknięte okno musi być szczelne, ale posiadanie zbyt szczelnych okien nie jest dobre. Zgodnie z polskimi normami okna do domu z wentylacją grawitacyjną - czyli w większości przypadków -  muszą mieć zapewniać odpowiednią infiltrację, czyli współczynnik infiltracji minimum 0,3. Nie wolno dać się zwieść, opowieściami o mikrowentylacji zapewnionej przy odpowiednim ustawieniu klamki. Oznaczałoby to bowiem, że przepływ powietrza jest prawidłowy tylko przy oknach rozszczelnionych. Trzeba pamiętać, że nie będą one wówczas spełniały ani podawanych przez producenta  parametrów cieplnych ani akustycznych. Te mierzone są bowiem dla szczelnie zamkniętego okna.